OK25: Forlig om Letbaneoverenskomsten

Få artiklen læst op
Getting your Trinity Audio player ready...

Dansk Jernbaneforbund og Dansk Industri har natten til tirsdag indgået forlig om fornyelse af Letbaneoverenskomsten. Der er indgået en 3-årig aftale, som nu skal til afstemning blandt de berørte medlemmer. Forliget indeholder blandt andet:

De underskrevne protokollater finder du her

Solide lønstigninger
Basisløn pr. 1. marts 2025 forhøjes med kr. 5,00 pr. time – 801,65 kr. pr. md. ved fuldtid
Basisløn pr. 1. marts 2026 forhøjes med kr. 4,75 pr. time – 761,57 kr. pr. md. ved fuldtid
Basisløn pr. 1. marts 2027 forhøjes med kr. 4,50 pr. time – 721,49 kr. pr. md. ved fuldtid)

Samlet lønstigning 2025-27 2284,71 kr./md.

Derudover stiger tillæggene for forskudt tid, overarbejde og U/A tid (se protokollaterne for de præcise stigninger)

Slut for delte vagter
Det er lykkedes at slippe af med delte vagter. Bestemmelsen om delte vagter fjernes helt fra overenskomsten.

Forbedring af Frivalgsordningen
Det er lykkedes at lande en aftale, så Fritvalgskontoen i Letbaneoverenskomsten kommer på samme niveau som i Industriens Overenskomst. Det betyder, at Fritvalgskontoen:

Pr. 1. juni 2025 forhøjes med 2 pct. point, så der pr. denne dato indbetales i alt 9,0 pct. af den ferieberettigede løn til medarbejderens Fritvalgskonto. Stigningen kommer fra konvertering af kvalifikationstillæg + stedtillæg (Hovedstadens Letbane), der lægges over på den procentregulerede Fritvalgskonto. Samlet set giver konverteringen et lille overskud for dig som medarbejder.

Pr. 1. marts 2026 forhøjes indbetalingen af den ferieberettigede løn med 1 pct. point, så der pr. denne dato indbetales i alt 10,0 pct. af den ferieberettigede løn til Fritvalgskonto.

Pr. 1. marts 2027 forhøjes indbetalingen af den ferieberettigede løn med 1,0 pct. point, der pr. denne dato indbetales i alt 11,0 pct. af den ferieberettigede løn til medarbejderens Fritvalgskonto.

Stigningen fra 7% til 9% den 1/6-2025 gælder dog kun for uddannede letbaneførere. Er man under uddannelse, stiger man når uddannelsen er gennemført.

Højere pension
Pr. 1. maj 2025 forhøjes arbejdsgiverbidraget til pension med 1,0 pct. pointpoint., så arbejdsgiverbidraget pr. denne dato udgør 11,0 pct. I tilfælde, hvor der lokalt er aftalt et arbejdsgiverbidrag, der er højere end overenskomstens for de af overenskomsten omfattede medarbejdere, reguleres dette tilsvarende med 1,0 procentpoint.

Øget ret til frihed
Forældre får ret til at holde fri ved barns tredje sygedag, og bedsteforældre får ret til to børnebørns-omsorgsdage. Samtidig får ansatte ret til at holde fri til at ledsage nærtstående familie ved helbredskonsultationer og samtaler med myndigheder. Dagene afholdes uden løn, men medarbejderen kan få udbetalt et beløb fra Fritvalgskontoen.

Forbedret seniorordning
Der kan nu afholdes op til 46 seniorfridage. Virksomheden og medarbejderen drøfter placeringen af seniorfridage. Seniorfridage kan finansieres via medarbejderens Fritvalgskonto, konvertering af løbende pensionsbidrag eller selvbetalt frihed.

Forbedret barsel
Forældre får to ugers ekstra betaling med fuld løn under forældreorlov. Ugerne kan frit fordeles mellem forældrene. Soloforældre kan overdrage dele af orloven med fuld løn til nærtstående familiemedlemmer + der er mulighed for at dele barselsorloven på fuld løn mellem mere end to personer.

Vederlag til arbejdsmiljørepræsentanter
Arbejdsmiljørepræsentanter, der er medlem af Dansk Jernbaneforbund, modtager et vederlag på 9.000 kr./året.

Hvad nu?
Hovedbestyrelsen har mandag behandlet aftalen, og Hovedbestyrelsen anbefaler enstemmigt et ja til resultatet. Alle berørte medlemmer vil modtage yderligere information om aftalen i forbindelse med afstemningen. Samtidig vil der blive arrangeret medlemsmøder om forliget inden afstemningen begynder.

De underskrevne protokollater finder du her